Best quality concrete mixer automatic self-loading cement mixer machine factory price concrete mixer
1.This is a miniature mixer truck, which is mainly used for small projects on non-hardened pavement in small spaces, saving labor costs.
2.It adopts full hydraulic operating system, turns on the spot while walking, stepless speed change, and the slope stays at 25 degrees, so it can work on sloped sites.
3.Self-contained modular, tipping compartment, one machine with two functions, can be self-feeding mixing or self-feeding transportation.
4.Briggs Stratton engines and motors imported from the United States meet European and North American standards.
LS-800L


| Engine | Changchai192F diesel engine, 12HP 4-stroke,air cooler |
| Gearbox | GL-15 Gearbox:3F+1R |
| Operation ways | Manual Lever |
| Unloading ways | Hydraulic |
| Capacity of shovel | 0.12m³ |
| Feeding capacity | ≥800L |
| Discharge capacity | ≤500L |
| Weight of mixer | ≤1200 kg |
| Size of drum | Φ760*1200 |
| Overall size | 2950×1080×1750mm |
| Weight of machine | 750KG |
| Rubber crawler size | 230x72x50 |
| Rubber crawler touching length | 1100mm |
| Walking speed | 2-8KM |
| Obstacle ability | Max.40° Vertical 200mm |
| Wading depth | 350mm |
| Package size(single set) | 2270x1200x1800mm |
| Remark: diesel or gasoline will be choosed | |



Hot Tags: good quality mini self-loading concrete drum mixer, China, suppliers, manufacturers, factory, customized, wholesale, quotation, made in China, Compact Tractors 40 Hp, Agricultural Farm Equipment 50Hp Tractor, 6 Hp Soil Tiller Machine, Small Soil Tiller, 8 20Hp Hand Walking Tractor, Rear Tine Tiller


