Our Walk Behind Tractor, Two Wheel Garden Tractor, 15hp Farm Tractor is innovative as we are constantly exploring and making progress in technical management and service. Our company attaches great importance to the quality education and training of employees, and requires them to love their jobs, work hard, forge ahead, love and help each other. We practice the concept of energy conservation and environmental protection, and actively promote the application of new energy-saving and environmental protection technologies. Our enterprise becomes a stage for the employees to display their talents, so that employees can realize their self-worth. We will complement our industry peers and resources to establish regional industrial advantages.
| Model | LSW-20HP |
| Engine Type | Single cylinder, horizontal, 4 stroke, Direct injection |
| Gear Shift | 6F+2R |
| Bore*Stroke(mm) | 110*115 |
| Total Displacement(L) | 1.093 |
| Rated Output(kw) | 13.24 |
| Max.Output(kw/rpm) | 14.56 |
| Rated Speed(r/min) | 2200 |
| Cooling System Consumption | Evaporative/Condensing |
| Lubrication Method | Pressure splash spray |
| Starting Method | Hand start/Electric start |
| Tyre | 600-12 |
| Engine Net weight(kg) | 180 |
| Chassis Type | Traction&Driving |
| Rated Traction | 2400N |
| Min Ground Distance | 185mm |
| Type of clutch | Double friction disc of constant conjunction |
| Tread | 580-800mm |
| Chassis Structure Weight | 160kg |
Diesel powered 2-wheel cultivator can be divided into drive type, traction type and dual-purpose type according to operation performance. The driving type is mainly equipped with rotary cultivator, so it is also called power cultivator.
Diesel mini power tiller cultivator walking tractor is also called wheeled walking tractor. It has no driving wheel, but a rotary cultivator is installed on the driving shaft, which can not only cultivate the soil, but also walk forward.
We have been producing and operating 10HP Fusinda New Power Tiller Cultivator with Engine Cover and Headlight, Powered by Kama ... for many years, and have a high degree of confidence in ensuring the superior quality of the products. We earnestly carry out the contract, and we are a creditable enterprise with good market reputation and honest management. People are the first resource of the enterprise and the power source of the development of the enterprise. Enterprise development relies on people and does everything for people.

