Our Farm Tractor, Mini Tractor, Front Tine Tiller are diverse in styles, and we can meet your needs. We build a stage for each employee to show their talent, so that the human capital of employees can be preserved and value-added, so that employees and enterprises grow together. According to the career characteristics of employees, we provide a platform to show their talents and emphasize performance-oriented employment. Our company pursues 'first-class quality, first-class service, first-class benefit, first-class enterprise', and contributes to society with advanced technology and standardized management, high-quality products and advanced services. We have achieved good economic and social benefits through the implementation of the quality management model.
| Model | LSW-13HP |
| Engine Type | Single cylinder, horizontal, 4 stroke |
| Gear Shift | 6F+2R |
| Combustion System | Direct injection |
| Bore*Stroke(mm) | 95*95 |
| Total Displacement(L) | 0.67 |
| Rated Output(kw) | 8.8 |
| Max.Output(kw/rpm) | 9.68 |
| Rated Speed(r/min) | 2200 |
| Cooling System Consumption | Evaporative/Condensing |
| Lubrication Method | Pressure splash spray |
| Starting Method | Hand start/Electric start |
| Tyre | 600-12 |
| Engine Net weight(kg) | 115 |
| Chassis Type | Traction&Driving |
| Rated Traction | 1700N |
| Min Ground Distance | 210mm |
| Type of clutch | Sing/double friction disc of constant conjunction |
| Tread | 640-680mm |
| Chassis Structure Weight | 150kg |
The mini tracker 2 wheel control mechanism is installed on the walking frame to control the throttle, speed change, steering, braking and power output. The power is directly output by the power output shaft or the engine through the gear.
We hope to use our efforts to provide you with meticulous care. In the field of 15HP 2wheel Mini Electric Start Hand/Walking Tractors, we will persist in continuous and endless pursuit of improvement and optimization. We are willing to be your loyal partner and trustworthy friend! Our per capita income of employees changes in tandem with the development of the enterprise, so that the majority of employees have a greater sense of acquisition and belonging. Our strong strength and special page technology are the guarantee for us to provide customers with assured products and satisfactory services.

