Our primary objective is usually to offer our shoppers a serious and responsible small business relationship, offering personalized attention to all of them for Agriculture Equipment 554 Farm Tractor, Two Wheel Walk Behind Tractor, Small 4 Wheel Drive Farm Tractor. If a product does not have excellent quality, it is difficult to gain a foothold in the competitive market. Human resources are the strategic resources of enterprises, and human resources are valuable resources of enterprises. We hope to provide customers with better products, return to shareholders with sustained profit growth and good performance, and benefit the society.
| Model | LSW-12HP |
| Engine Type | Single cylinder, horizontal, 4 stroke |
| Gear Shift | 6F+2R |
| Combustion System | Direct injection |
| Bore*Stroke(mm) | 92*95 |
| Total Displacement(L) | 0.598 |
| Rated Output(kw) | 7.7 |
| Max.Output(kw/rpm) | 8.47 |
| Rated Speed(r/min) | 2200 |
| Cooling System Consumption | Evaporative/Condensing |
| Lubrication Method | Pressure splash spray |
| Starting Method | Hand start/Electric start |
| Tyre | 600-12 |
| Chassis Type | Traction&Driving |
| Rated Traction | 1700N |
| Min Ground Distance | 210mm |
| Type of clutch | Sing/double friction disc of constant conjunction |
| Tread | 640-680mm |
| Chassis Structure Weight | 300kg |
In order to improve the working conditions of the driver, the walking tractor made in China is equipped with 1-2 supporting wheels and seats to become a riding tractor.
Diesel mini power tiller cultivator walking tractor is also called wheeled walking tractor. It has no driving wheel, but a rotary cultivator is installed on the driving shaft, which can not only cultivate the soil, but also walk forward.
With the 'Client-Oriented' business philosophy, a rigorous quality control system, advanced manufacturing equipment and a strong R&D team, we always provide high quality products, excellent services and competitive prices for 1wg4-65r Diesel Power Mini-Tiller. We pay attention to the future needs of consumers, the environment and society, at the same time, focus on technological innovation. We focus on the ambitious goal of building a world-class enterprise, and comprehensively stimulate the vitality of the main body of the enterprise.

