| Item | Parameter |
| Engine Type | Gasoline. Air-cooled Single Cylinder,4-stroke. OHV |
| Engine Model | 168F /170F |
| Gasoline Engine Power | 6.5hp/7.5hp |
| Flow rate:minimum 38L/min, pressure | 30-40 bars |
| Tank capacity | 100L-300L Pipes:50m |
| Spray Range (Mist State) | 8-10m |
| Spray Range (Liquid State) | 10-12m |
| Dimensions | 1090X600X830mm |
Han
Gasoline sprayer features:
1. High power, low fuel consumption, strong pressure, uniform atomization, high/long range;
2. It can be used by multiple people at the same time, saving medication, strong adhesion, and reducing costs;
3. Simple operation, convenient use and maintenance.
4. Equipped with a hose reel, the working range is larger and the efficiency is higher.
5. It can carry out atomized pesticide application, direct current cleaning and water jet spraying, which is especially suitable for field operations.
6 products adopt engines with strong power, low fuel consumption, good durability, excellent quality and low cost, and cast steel gearboxes.
This product is equipped with a jet mixing system in the medicine box to forcefully stir the medicine liquid. Therefore, the concentration of liquid medicine in the medicine box is uniform from beginning to end.
The elastic return mechanism and guard rod at the end of the spray arm can effectively protect the nozzle from damage.
This product has an automatic water adding function that can fill the medicine box in 3 minutes, which greatly reduces auxiliary work time and improves work efficiency.
This product has large flow rate, stable pressure, uniform atomization of spray parts, and reliable anti-drip.
The nozzle is made of aluminum alloy and the medicine box is made of polyethylene, which is strong and resistant to corrosion by various pesticides.






Hot Tags: hand push sprayer, China, suppliers, manufacturers, factory, customized, wholesale, quotation, made in China


