
| Item | Parameter |
| Model | LS-300B |
| Structure | Front-mounted |
| Engine Model | Gasoline engine |
| Rated Power | 4.1 KW |
| Dimension(L*W*H) | 1450*600*650MM |
| Weight | 74KG |
| Connection Model | Triangle Belt |
| Connection mode | Direct Connection |
| Horizontal | 180°/360° |
| Adjustmentrange Of handlebar Vertical | 120° |
| Rotate Speed | I gear 101 r/min ; II gear 133r/min |
| Max Turning Radius | 165mm |
| Kinfe Roll Number of Blades | 24/32 |
| Model of rotary blade | 165mm |
| Main clutch type | Tensioner |
| Tilling width | 700mm |
| Tillling depth | ≥100mm |
| Operation Speed | ≥0.3m/s |
| Productivity | 0.1-0.2h㎡(h.m) |
| Fuel Consumption | ≤10kg/h㎡ |
| Wheel Size | 400-8.400-10/350-6 |
Hot Tags: greatbull 6.5hp gasoline power mini land tiller cultivator with bearing drive hand garden rotary cultivator, China, suppliers, manufacturers, factory, customized, wholesale, quotation, made in China, Two Wheel Garden Tractor, Front Tine Tiller, Mini Power Tiller Tractor, Agricultural Machinery Mini Power Tiller, 6 Hp Soil Tiller Machine, Garden Tiller and Cultivator


