Min Plougher With Entire Gearbox
Application:
Apply for circular plough ,weeding ,ridging in paddy field ,dry field,orchard ,greenhouse ,nursery garden
Matching Power:
170Gasoline Engine
Advantage:
1. Durable with entire gear moving in gearbox
2. Flexible holders can be adjusted within 360°,up and down

| Item | Parameter |
| Model | LS-200B |
| Structure | Front-mounted |
| Engine Model | 170FGasoline engine |
| Rated Power | 4.1 KW |
| Dimension(L*W*H) | 1450*600*650MM |
| Weight | 74KG |
| Connection Model | Triangle Belt |
| Connection mode | Direct Connection |
| Horizontal | 180° |
| Adjustmentrange Of handlebar Vertical | 120° |
| Rotate Speed | I gear 101 r/min ; II gear 133r/min |
| Max Turning Radius | 165mm |
| Kinfe Roll Number of Blades | 24/32 |
| Model of rotary blade | 165mm |
| Main clutch type | Tensioner |
| Tilling width | 700mm |
| Tillling depth | ≥100mm |
| Operation Speed | ≥0.3m/s |
| Productivity | 0.1-0.2h㎡(h.m) |
| Fuel Consumption | ≤10kg/h㎡ |
| Wheel Size | 350-6 |
Hot Tags: mini tiller, China, suppliers, manufacturers, factory, customized, wholesale, quotation, made in China, 6 Hp Soil Tiller Machine, Front Tine Tiller, Mini Power Tiller Tractor, Garden Tiller with Reverse, Agricultural Machinery Mini Power Tiller, Two Wheel Garden Tractor


