
| Item | Parameter |
| Model | 3TG-4QSA |
| Structure | Front-mounted |
| Dimension(L*W*H) | 1600*800*1000MM |
| Weight | 142KG |
| Connection Model | Chain drive |
| Connection model | Pin connected(dismountable) |
| Horizontal | 360° |
| Adjustmentrange Of handlebar Vertical | 45° |
| Main clutch type | Tensioner |
| Operation Speed | 0.72-1.44km/h |
| Productivity | 0.03-0.06hm2(h.m) |
| Fuel Consumption | ≤10kg/h㎡ |
| Ditching width | ≥50-60cm |
| Furrowing | 60cm |
| Number of blades | 10-16 |
| Speed | 320-500 |
| Max Turning radius | 200mm |
| Applies to: ginger ,green onions ,potatos ,tobacco ,grapes ,sugar cane and other places furrowing | |
The mini tiller is powered by a small diesel engine or a gasoline engine, and has the characteristics of light weight, small size and simple structure. Micro tillage machines are widely used in plains, mountains, hilly drylands, paddy fields, orchards, etc. Equipped with corresponding equipment for rotary tillage, weeding and other operations, the micro tillage machine can be exercised freely in the field, which is convenient for users to use and store, eliminating the trouble that large agricultural machinery cannot enter the mountainous fields, and is the replacement of cattle farming by the majority of farmers. ini walking t















Hot Tags: LS 3300 diesel power tiller trailer, China, suppliers, manufacturers, factory, customized, wholesale, quotation, made in China


