| Model | 170 Gasoline 40CM |
| Start method | Hand coil start |
| Rated power | 4.1KW |
| Dimensions (mm) | 1410x550x840 |
| Structural mass (kg) | 75 |
| Transfer method | Belt drive |
| Main clutch type | Tensioner |
| Working width | 40cm |
| height above ground | >2cm |
| Operating speed | >0.3m/s |
| Knives | 12 sets of X3 |
| Tire | 350-6 solid tire |







Hot Tags: grass shredder power tiller, China, suppliers, manufacturers, factory, customized, wholesale, quotation, made in China


