| Model | LS-200B |
| Structure | Front-mounted |
| Engine model | Gasoline engine/ diesel |
| Rated power | 4.1KW |
| Dimension(L*W*H) | 1450*600*650 |
| Weight | 70KG |
| Transmission mode | Triangle belt |
| Connection mode | Direct connection |
| Adjustment range of handlebar Horizontal/Vertical |
360°/120° |
| Knife roll rotate speed | 1 gear:101r/min;II gear:133r/min |
| Knife roll max turning radius | 165mm |
| Knife roll number of blades | 24 |
| Model of rotary blade | 165mm |
| Main clutch type | Tensioner |
| Tilling Width | 700mm |
| Tilling depth | ≥100mm |
| Operating speed | ≥0.3m/s |
| Productivity | 0.1-0.2h㎡(h.m) |
| Fuel consumption | ≤10kg/h㎡ |
| Tire | 350-6/ 400-8 |
LSM-200B power tiller cultivators mini tiller is powered by a small diesel engine or a gasoline engine, and has the characteristics of light weight, small size and simple structure. Micro tillage machines are widely used in plains, mountains, hilly drylands, paddy fields, orchards, etc. Equipped with corresponding equipment for rotary tillage, weeding and other operations, the micro tillage machine can be exercised freely in the field, which is convenient for users to use and store, eliminating the trouble that large agricultural machinery cannot enter the mountainous fields, and is the replacement of cattle farming by the majority of farmers.
Different knives are suitable for different working scenarios








Hot Tags: various models of micro tillage accessories, China, suppliers, manufacturers, factory, customized, wholesale, quotation, made in China


