| Model | LSW-10HP |
| Engine Type | Single cylinder,horizontal,4 stroke |
| Gear Shift | 6F+2R |
| Combustion System | Swirl chamber/direct injection |
| Bore*Stroke(mm) | 90*90 |
| Total Displacement(L) | 0.573 |
| Rated Output(kw) | 7 |
| Max.Output(kw/rpm) | 7.92 |
| Rated Speed(r/min) | 2200 |
| Cooling System Consumption | Evaporative/Condensing |
| Lubrication Method | Pressure splash spray |
| Starting Method | Hand start/Electric start |
| Tyre | 600-12 |
| Engine Net weight(kg) | 102 |
| Chassis Type | Traction&Driving |
| Rated Traction | 1700N |
| Min Ground Distance | 210mm |
| Type of clutch | Sing/double friction disc of constant conjunction |
| Tread | 640-680mm |
| Chassis Structure Weight | 150kg |
Hot Tags: 10hp walking tractor, China, suppliers, manufacturers, factory, customized, wholesale, quotation, made in China


