| Model | LSW-15HP |
| Engine Type | Single cylinder,horizontal,4 stroke, Direct injection |
| Gear Shift | 6F+2R |
| Bore*Stroke(mm) | 100*115 |
| Total Displacement(L) | 0.903 |
| Rated Output(kw) | 11.03 |
| Max.Output(kw/rpm) | 12.13 |
| Rated Speed(r/min) | 2200 |
| Cooling System Consumption | Evaporative/Condensing |
| Lubrication Method | Pressure splash spray |
| Starting Method | Hand start/Electric start |
| Tyre | 600-12 |
| Engine Net weight(kg) | 155 |
| Chassis Type | Traction&Driving |
| Rated Traction | 2400N |
| Min Ground Distance | 185mm |
| Type of clutch | Double friction disc of constant conjunction |
| Tread | 580-800mm |
| Chassis Structure Weight | 160kg |
Hot Tags: 15hp walking tractor, China, suppliers, manufacturers, factory, customized, wholesale, quotation, made in China


