| Model | LSW-12HP |
| Engine Type | Single cylinder, horizontal, 4 stroke |
| Gear Shift | 6F+2R |
| Combustion System | Direct injection |
| Bore*Stroke(mm) | 92*95 |
| Total Displacement(L) | 0.598 |
| Rated Output(kw) | 7.7 |
| Max.Output(kw/rpm) | 8.47 |
| Rated Speed(r/min) | 2200 |
| Cooling System Consumption | Evaporative/Condensing |
| Lubrication Method | Pressure splash spray |
| Starting Method | Hand start/Electric start |
| Tyre | 600-12 |
| Chassis Type | Traction&Driving |
| Rated Traction | 1700N |
| Min Ground Distance | 210mm |
| Type of clutch | Sing/double friction disc of constant conjunction |
| Tread | 640-680mm |
| Chassis Structure Weight | 300kg |
New streamlined appearance, generous, modern, fashion.
Walking tractor is a kind of small tractor, which is composed of engine, chassis and electrical system. It is mainly used for traction and transportation. It has simple structure and low power.
It can be used for rototilling,ploughing, harrow-ing in paddy fields, harvesting, drilling, ditching, transportation and etc. if suit-able farm implementa or accessories are attached. In addition, it can also be extensively used as a stationary power source for small scale drainage and irrigation, sprinkling, grain threshing, cotton ginning, flour milling, fodder cutting and so on.
Hot Tags: best selling farm machine two wheel hand held walking tractor walk behind tractor with power tiller for cultivator, China, suppliers, manufacturers, factory, customized, wholesale, quotation, made in China


