| Model | LSW-13HP |
| Engine Type | Single cylinder, horizontal, 4 stroke |
| Gear Shift | 6F+2R |
| Combustion System | Direct injection |
| Bore*Stroke(mm) | 95*95 |
| Total Displacement(L) | 0.67 |
| Rated Output(kw) | 8.8 |
| Max.Output(kw/rpm) | 9.68 |
| Rated Speed(r/min) | 2200 |
| Cooling System Consumption | Evaporative/Condensing |
| Lubrication Method | Pressure splash spray |
| Starting Method | Hand start/Electric start |
| Tyre | 600-12 |
| Engine Net weight(kg) | 115 |
| Chassis Type | Traction&Driving |
| Rated Traction | 1700N |
| Min Ground Distance | 210mm |
| Type of clutch | Sing/double friction disc of constant conjunction |
| Tread | 640-680mm |
| Chassis Structure Weight | 150kg |
The mini tracker 2 wheel control mechanism is installed on the walking frame to control the throttle, speed change, steering, braking and power output. The power is directly output by the power output shaft or the engine through the gear.
Hot Tags: mini tractor 2 wheel, China, suppliers, manufacturers, factory, customized, wholesale, quotation, made in China





























